Co dělat, když se dítě svěří s něčím vážným

NÁVOD PRO HORKÉ HLAVY

4 kroky pro zvládnutí těžké situace

KROK 1

VYSLECHNOUT, NEKOMENTOVAT

Když máme unést náročnou situaci – že je naše dítě nešťastné, trpí úzkostmi, má depresivní stavy, cítí se špatně v těle či duši, chce si ublížit, nejí nebo zvrací – může pro nás být těžké vydržet mlčet a unést tíhu informací. Pro toho, kdo se svěřuje, je ale důležité mít možnost vyjádřit se v klidu a postupně. Pokud se do toho začneme vkládat s komentáři nebo reagovat plní emocí, můžeme ho zaseknout a nebude chtít pokračovat, nebo nebude vědět jak a podobně.

KROK 2

UDRŽET KLID, PRAVIDELNĚ DÝCHAT

Z toho, co slyšíte, vás může jímat hrůza, můžou se vám spouštět různé obranné mechanismy, můžete cítit strach, hlavou se honit spousty myšlenek a podobně. V takové situaci se zkuste jen soustředit na klidný nádech a výdech.

KROK 3

NEREAGOVAT HNED

Informace může být dost těžké vstřebat. Můžete mít chuť začít to okamžitě řešit nebo udílet rady, abyste zmírnili vlastní napětí. Nejlepší je naopak nereagovat hned a dát si čas na rozmyšlenou. Můžete upřímně dát najevo, že jste situací zaskočení a není pro vás lehká.

KROK 4

POSTARAT SE O SEBE

Tento bod je nesmírně důležitý a velice podceňovaný. Problém má dítě, ne vy, takže můžete mít tendenci zaměřovat se jen na něj. Jenže vy už teď část jeho břemene nesete taky, proto je důležité postarat se o vlastní rovnováhu. Než začnete cokoliv řešit, srovnejte se. Běžte si zaběhat, vyplačte se, dejte si koupel, uvařte něco dobrého, pusťte oblíbený film nebo cokoliv jiného, co vás uklidní a vrátí rovnováhu.

Teprve potom začněte zvažovat možnosti a vraťte se k dítěti s čistou hlavou.